אתרי צלילה

צלילה

התנאים המעולים לצלילה באילת הם הסיבה שאילת הינה האתר המועדף לצלילה בישראל. המים הנעימים (29oC-19oC) והשקטים, הראות המצוינת (בממוצע 40 מטרים) ומזג האוויר הנאה לאורך כל השנה, מאפשרים לצוללנים ליהנות מהאלמוגים והדגים המרהיבים של ים סוף, במספר לא מבוטל של אתרי צלילה.

 אילת מתאימה לצוללנים בכל הרמות. צוללנים מתחילים יכולים לקחת את הזמן ללמוד בסביבה שקטה ובטוחה בעוד שצוללנים מנוסים יותר יכולים ליהנות מצלילות עומק ו/או צלילות טכניות.

ניתן להגיע לרוב אתרי הצלילה באילת מהחוף, ובכך נמנעת לוגיסטיקה מיותרת ומתאפשרת גמישות והתאמה אישית בלוח הזמנים. ישנם מעט צלילות מסירה בשל איזור הצלילה המצומצם והעובדה שניתן להעמיק ל- 20 עד 40 מטרים תוך מספר דקות בלבד.

עולם החיי התת ימי

אתרי הצלילה השונים מציעים מגוון רחב של בעלי חיים, כגון: צבים, חתולי ים שונים, דגי שונים צבעוניים הכוללים שושנונים, פרפרונים, דגי תוכי, זהרונים, עקרבנונים, אבנונים, פתיונאים, דגי דקר, נחשי מים, דגי תנין, ברקודות, נצרנים, נפוחיתיים (אבו נפחא), צלופחים, וסוגים שונים של מורנות, תמנונים ולפעמים דולפינים. במהלך חודשי הקיץ, ישנו סיכוי לראות את הדג המופלא – כריש הלוויתן, אשר מבקר באזור מידי שנה, בדרך כלל נקבה עם צאצאה.

שונית ים סוף הינה השונית הצפונית ביותר בעולם ומכסה את מרבית קו החוף. מדפים ימיים רדודים תומכים במערכות החיים של השונית הנקראת "שונית שוליים". שוניות אלו מכוסות בעיקר באלמוגי שיח מסוג אקרופורה ופורייטיז.

האלמוגים בים האדום הם עולם רב גוני המורכב מסוגים רבים של אלמוגים: אלמוגי אבן או אלמוגים בוני שונית, אלמוגי מוח, אלמוגי שולחן, אלמוגי שיח ומינים רבים של אלמוגי רכים, מניפות ים, גורגונאים, אלמוגי אש, שושנות ים וספוגים.

אתרי צלילה

מרבית אתרי הצלילה באילת הם אתרי שונית. אתר מושך במיוחד הוא "השמורה" היכן שסלע יהושוע וסלע משה נמצאים. סלע משה הינו מקבץ מרהיב של אלמוגים עם מגוון יוצא דופן של בעלי חיים תת ימיים.

דרומית לשמורה נמצאים "הגנים היפנים", אתר צלילה שנגיש באמצעות סירה בלבד. אתר זה הינו אחד היפים והמוגנים מבין אתרי הצלילה באילת ומגיע לעומק של מעל 50 מטר. הראות לרוב מצוינת ומעט אנשים צוללים באתר.

"המערות" הן אתר צלילה פופולארי מאוד ומקום מושלם לצלילות היכרות עקב קרבתו לחוף ובעלי החיים הססגוניים השוהים בו.

 דרומית יותר, באתר "שולחנות נפטון", ישנם אלמוגי אקרופורה עתיקים מאוד. אלמוגים אלו נמצאים בעומק של 15 עד 40 מטרים ויוצרים שולחנות ענקיים ועוצרי נשימה ביופיים אשר סביבם מתקהלים יצורי הים הרבים.

ישנם מספר אתרי צלילה של אוניות טרופות באילת. הפופולארי מביניהם הוא ה"סטיל", ספינת טילים תוצרת שרבורג שבצרפת. אורכה של הספינה הוא כ  45 מטר והיא שוכבת בעומק של 20 עד 25 מטר. ההגעה לסטיל קלה והוא בית לאלמוגים ודגים רבים וצבעוניים.

אתרי צלילה עיקריים

מצפון לדרום

Sun Boat

הספינה הטרופה החדשה ביותר באילת אשר נמצאת בחוף הצפוני בעומק של 14 מטר. אלמוגים החלו כבר להתיישב על השלדה של הספינה ולא רחוק ממנה ניתן לראות רכבים המכוסים לחלוטין באלמוגים. באתר מלאכותי זה מגדלים אלמוגים צעירים.

גן הפירמידה והפסלים

ה"פירמידה" נמצאת בחוף הצפוני, היא מורכבת ממבנה מתכתי דמוי פירמידה. העומק המרבי של 32 מטר והפסגה המגיעה ל 15 מטרים, הופכים את האתר למתאים לצלילות עומק. הפירמידה של "דובק" היא אתר ניסיוני בו מודדים התפתחותה של שונית חדשה.

גן הפסלים ממוקם בעומק של 24 מטר, הכולל ארבעה פסלי מתכת גדולים, מעשי ידיו של האומן דן רפפורט. פסלים אלו הוטבעו כאן על מנת ליצור שונית מלאכותית.

קניון חוף הדקל

רק 50 מטרים מפרידים בין חוף הדקל לבין הקניון העמוק והמלא אלמוגים.

הסטיל

הסטיל היה אחד מתוך 12 ספינות הטילים המפורסמות של מספנת שרבורג אשר הוזמנו על ידי מדינת ישראל. הייצור של ספינות מודרניות וקטנות אלו בשנת 1969 היה חיוני להתמודדותו של צה"ל בצבאות מצרים וסוריה.

שבע הספינות הראשונות הגיעו לארץ כפי שתוכנן, אולם פרוץ מלחמת ששת הימים (1967) סיכן את מערכת היחסים שבין ארץ ישראל לצרפת. כתוצאה מכך, הוטל אמברגו על ידי דה גול אשר אסר על מכירת נשק לישראל.

בעוד שחמש הספינות, ששולמו מראש, נתקעו בשרבורג, לישראל לא נשארה ברירה אלה לתכנן מבצע במטרה לחלץ את הספינות ולהביאן ארצה. בשנת 1969, בזמן חגיגות חג המולד, בליל שבין דצמבר 24 לדצמבר 25, התחזתה חוליית קומנדו ישראלית לאזרחים ופתחה במבצע. תחת חסות החשכה, חמש ספינות הטילים הפליגו בדממה מנמל צרפת. הספינות הגיעו לאחר מסע הרואי לנמל חיפה עם מחיאות הכפיים של אזרחי המדינה, ביום השנה האזרחית החדשה.

הסטיל אשר נקרא דאז "סופה" הוטבע בשנת 1994 מול מועדון צלילה U-Dive ומרינת חוף אלמוג. הספינה הינה במצב מצוין, מכוסה באלמוגים רכים וצבעוניים עם מגוון דגים. אורכה של הספינה הינו 45 מטר והיא מונחת בעומק של 20 עד 25 מטר מה שהופך אותה לא רק לאתר צלילה יפה אלא גם למקום מושלם לתרגל צלילות של קורס אוניות טרופות.

פראדייס

שונית הפראדייס הינה שונית עמוקה (עומק של 30 מטר) וקרקעית הים שלה מכוסה אלמוגים. השונית ממוקמת בצידו העמוק של הסטיל. "פראדייס" הוא גן אלמוגים עם תצורות דמוי פסלים על גבי קרקעית ים גלית. באתר זה ניתן לצלול צלילות טכניות.

יתוש

ה"יתוש" הינו ספינה טרופה קטנה בעומק של 30 מטר. בעבר השתמשו בספינה במלחמת וויטנאם וניתן לראות ספינות דומות בסרטים מפורסמים כגון "אפוקליפסה עכשיו". ספינה קטנה זו נקנתה מצבא ארה"ב במטרה לשמש את צי ישראל, אך בהיותה ספינת נהרות, היא לא הייתה יעילה בים.

לבסוף ה"יתוש" הוטבע בשנת 1986 ונהפך לאתר צלילה. כיום הדרך אל היתוש מקושטת בגני צלופחים ובתצורות אלמוגים. הספינה עצמה שופעת חיים ימיים הכוללים זהרונים, מורנות ועוד…

האמפיתיאטרון

האמפיתיאטרון היא אותר צלילה עמוק המתאים לצוללנים מנוסים עם הסמכת צולל עומק או צוללנים טכניים. בעומק של 40 מטרים, רצועת חול זו מוקפת מדרון המכוסה אלמוגים המעניקים לאזור אשליה של אמפיתיאטרון. באתר זה ניתן לראות חתולי ים ואלמוגי עומק כגון אלמוגים שחורים.

שונית תמר

שונית תמר הינה שונית מלאכותית הממוקמת בכניסה לשמורת חוף אלמוג. היא נבנתה בשנת 2007 מבטון וברזל בעומק של 6 מטרים. בהמשך השנים האחרונות, אלמוגים יצרו שונית שהפכה לביתם של דגים רבים.

שמורת הטבע חוף אלמוג – סלע משה וסלע יהושע

שמורת הטבע חוף אלמוג מגנה על שונית קיר רדודה שופעת אלמוגים עם המון גאיות ובריכות רדודות המעניקות מחבוא מושלים לתושבי השונית. האתר נפלא הן לצלילות עמוקות והן לצלילות רדודות. הראות בדרך כלל מצוינת, הודות לזרמים דרומיים עדינים. חלק מקרקעית הים חולית וחלק מכוסה אלמוגים כגון מניפות ים. הקרקעית מעמיקה בהדרגה מ 6 מטרים ועד ל 30 מטר ומעבר. בדרכם לאתר, צוללנים עוברים דרך שונית "תמר", סלע יהושע וסלע משה. אורכה של שונית ססגונית זו הוא 2-3 מטרים, מה שהופך את מקום לאתר מצוין לצלילות רדודות וארוכות או לסיום מושלם לצלילת עומק.

הגנים היפנים

הגנים היפנים כוללים שני אתרי צלילה הממוקמים בצד הדרומי של שומרת הטבע חוף אלמוג. מספר הצוללנים הצוללים באתר זה מוגבל בהיותו נגיש מסירה בלבד. הצלילה הראשונה לעומק של 30 מטר לאורך קיר אלמוגים שמור היטב ופורה בחיי שונית. הצלילה השנייה דומה מאוד לראשונה אך רדודה יותר, לעומד של 15 מטרים. בשני האתרים הראות לרוב מצוינת.

יעלה

"יעלה" הינה ספינת זכוכית שהוטבעה בעומק של 65 מטרים. האתר מתאים לצלילות טכניות בלבד.

האוניברסיטה

"האוניברסיטה" הוא אתר צלילה מיוחד בעומק של 14-18 מטר ובו ביולוגים ימיים מבצעים ניסויים למטרת גידול אלמוגים. "אתר הלחץ" מהווה עניין מיוחד, כאן מבנה מרושת הפך לביתם של אלמוגים רכים וצהובים רבים ואפילו לביתו של דג חכאי מזדמן. במקום ישנם מספר שולחנות של אלמוגים עליהם מבצעים המדענים ניסויים לגדילת אלמוגים, חוקרים את הסימביוזה בין הדגים לאלמוגים, מודדים את תהליכי הפוטוסינתזה ועוד תופעות מעניינות.

שונית המגדלור

שונית המגדלור ממוקמת בחוף הדרומי. החלק הרדוד של השונית מורכב מאלמוגים יפים בעומק של 5-6 מטרים ומאפשר למי שמשנרקל הצצה הנפלאות ים סוף. רק מספר מטרים מן החוף ישנו מדרון חד היורד דרך תצורות אלמוגים ושולחנות עד לעומק של 40-50 מטר. אתר זה לרוב משמש לצלילות עומק ו/או צלילות טכניות.

המערות

המערות הינו האתר הפופולארי ביותר באילת ומפורסם בשל השונית הססגונית והקשתות המלאות דגים. האתר הרדוד (4-6 מטרים) הופך את המקום למושלם עבור צלילות היכרות ולצלות לילה מדהימות.

וורוניקה

אתר זה הינו ההמשך הטבעי של אתר המערכות. "וורוניקה" הוא סלע אלמוגים ענק בגודל של כ- 4 מטרים שפונה לשונית האלמוגים לאורך החוף. אתר זה מציע צלילות עומק דרך תצורות אלמוגים מרהיבות או צלילות רדודות וארוכות עם ריאות מצוינת כך הדרך לחוף הנסיכה.

שולחנות נפטון

שולחנות נפטון הוא בין האתרים היפים באילת. בעומק של 15-40 מטר. גן ענק זה שופע חיים ימיים ומפוזרים בו שולחנות עשויות אלמוגי אקרופורה עתיקים, שוניות אלמוגים ופיסות חול המהוות מקום לגני צלופחים, שרביטיות, פזיות ואף לפעמים ניתן לראות צב ים חולף במקום.